Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3 w Dęblinie

Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3 w Dęblinie

 

08-530 Dęblin

ul. Tysiąclecia 25

Tel.:(81) 880-19-60

Tel. kom. 694-434-526

E-mail: zsnr3deblin@wp.pl

Co należy wiedzieć o rekrutacji?

 

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI NA ROK 2023/2024

 

Prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim 3-, 4- i 5-latkom, dla 6-latków jest ono obowiązkowe. Sprawdź harmonogram rekrutacji do przedszkola i oddziałów przedszkolnych. Miejsce w przedszkolu przysługuje wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom, których rodzice chcą, aby dziecko korzystało z przedszkolnej edukacji. Dzieci, które ukończyły 2,5 roku, również mogą zostać przyjęte do placówki przedszkolnej pod warunkiem, że po rekrutacji zostaną wolne miejsca. Dzieci w wieku sześciu lat muszą obowiązkowo odbyć edukację przedszkolną (w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej).

  • Jak wyglądają zapisy do przedszkola? Jeśli dziecko chodziło już do przedszkola, rodzice muszą jedynie złożyć deklarację o kontynuowaniu edukacji w wybranej placówce. Jeśli dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola, musi wziąć udział w rekrutacji. 
  • Kryteria przyjęcia do przedszkola państwowego. W państwowych placówkach obowiązuje pięć odgórnych kryteriów ustawowych. Są one brane pod uwagę we wszystkich przedszkolach na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego. Zgodnie z nimi w pierwszej kolejności do przedszkola dostanie się:
  • dziecko z rodziny wielodzietnej,
  • dziecko z niepełnosprawnością,
  • dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
  • dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców,
  • dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.

 

  •  Każdemu kryterium (ustawowemu i dodatkowemu) przypisana jest określona liczba punktów. Kryteriom ustawowym odpowiada stała liczba 260 punktów. Liczbę punktów przypisaną pozostałym kryteriom ustalają samorządy. Jeśli po pierwszym etapie rekrutacji zostaną wolne miejsca, gmina może przeprowadzić rekrutację uzupełniającą. Na tym etapie decyduje samorząd, kluczową rolę mogą odegrać takie czynniki jak: miejsce zamieszkania, zatrudnienie rodziców, rodzeństwo w tym samym przedszkolu lub kryterium dochodowe. Warto wiedzieć, że o przyjęciu do przedszkola nie decyduje kolejność zgłoszeń.

 

  • Harmonogram rekrutacji do przedszkoli Nie ma jednego odgórnie ustalonego terminu składania wniosków. O tym, kiedy odbywają się zapisy do przedszkoli, decyduje gmina – najczęściej jest to początek marca. Dokładnych informacji szukaj na stronie urzędu miasta lub gminy. Znajdziesz tam też listę przedszkoli, które uczestniczą w rekrutacji, wraz z informacją o liczbie wolnych miejsc i sposobie rekrutacji. Rodzice mają prawo ubiegać się o miejsce w kilku wybranych placówkach, zaznaczając preferencje. Wniosek składa się tylko jeden w tzw. przedszkolu pierwszego wyboru.

 

  • Jak złożyć wniosek o przyjęcie do przedszkola? Należy się zgłosić do wybranej placówki po wniosek o przyjęcie. Wypełniony dokument rodzice składają w wybranym przedszkolu. Wraz z wnioskiem może być konieczne złożenie dodatkowych dokumentów, jeśli: dziecko jest z rodziny wielodzietnej: oświadczenie o wielodzietności rodziny. Oświadczenie napisz samodzielnie. w rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością: orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności, lub o stopniu niepełnosprawności. jesteś samotnym rodzicem: prawomocny wyrok sądu rodzinnego (który stwierdza rozwód albo separację) albo akt zgonu rodzica, oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka.

 

  • Wyniki naboru do przedszkola. Ogłoszenie wyników rekrutacji najczęściej ma miejsce w kwietniu bądź maju, jednak dokładne daty ustala dana gmina. Tego dnia w wybranym przedszkolu pojawi się lista przyjętych dzieci. Jeśli twoje dziecko znajdzie się na liście przyjętych, musisz jeszcze potwierdzić zgłoszenie, ewentualnie donieść niezbędne dokumenty, które wymaga przedszkole.

 

  • Dziecko nie dostało się do przedszkola? Jeśli dziecko nie dostało się do przedszkola, możesz wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Sprawdź na stronie urzędu lub gminy gdzie jeszcze są wolne miejsca i kiedy rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. W przypadku dzieci powyżej 3 roku życia gmina musi wskazać przedszkole w obrębie gminy, do którego zostanie przyjęte twoje dziecko. Warto wiedzieć także, że masz możliwość odwołania. Najpóźniej 7 dni od ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola złóż wniosek do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie nieprzyjęcia. Następnie złóż u dyrektora przedszkola odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej. Zrób to najpóźniej 7 dni od otrzymania takiego uzasadnienia. Jeśli dyrektor też odmówi przyjęcia dziecka do przedszkola, możesz złożyć skargę do sądu administracyjnego.