Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3 w Dęblinie

Tel. kom. 694-434-526

E-mail: zsnr3deblin@wp.pl

Grypa A (H1N1)

Zarówno wirus grypy sezonowej, która pojawia się co roku w na przełomie jesieni i zimy, jak i wirus nowej grypy typu A(H1N1), której tak bardzo się obawiamy ze względu na jej dużą zaraźliwość, są wirusami „oddechowymi”.

W konsekwencji objawy są jednocześnie zakaźne i oddechowe, a ich intensywność może być różna.

Grypa A (H1N1)

Początek jest zawsze ostry i szybko postępuje:

• gorączka powyżej 38 stopni, która często przykuwa do łóżka z powodu towarzyszącego jej zmęczenia i/lub bólu mięśni,
    • kaszel,
    • problemy z oddychaniem,
    • ból gardła
    • katar z płynną wydzieliną lub zatkanym nosem,
    • bóle mięśniowe i stawowe,
    • ból głowy
    • dreszcze

Wirus grypy przenosi się przez powietrze:

• jest rozprzestrzeniany w powietrzu z wielką prędkością i w dużej koncentracji wraz z kaszlem i kichaniem,
  • przez bliski kontakt z chorym (uściśnięcie ręki, pocałunek w policzek) lub przedmiotem (klamka, chusteczka).
  • Możliwe jest też przenoszenie się zakażenia przez dotykanie przedmiotów zanieczyszczonych śliną lub wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej i następnie dotykanie śluzówki osoby zdrowej.

Grypa A – objawy pośrednie

Objawy grypy A(H1N1), takie jak kaszel czy gorączka są objawami, które mogą towarzyszyć różnym infekcjom i nie zawsze oznaczają grypę. Dopiero na podstawie szczegółowych zaleceń stacji sanitarno-epidemiologicznych i stwierdzenia ewentualnego kontaktu z osobami chorymi lekarz jest w stanie stwierdzić, czy jest to grypa AH1N1. Jeśli już wystąpiły objawy grypy, należy zakładać, że do zakażenia doszło 24 godziny wcześniej, a symptomy będą utrzymywać się około tygodnia. W bardzo rzadkich przypadkach grypa ta może mieć ciężki przebieg: poważne problemy oddechowe, krwawe plwociny i silny ból w klatce piersiowej. W takich wypadkach trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza, również kiedy po łagodnej fazie objawy znacząco się nasiliły.

Szkoła jest miejscem gdzie kontakty między uczniami są bardzo bliskie i gdzie choroby szerzące się drogą powietrzną mogą przenosić się szczególnie łatwo. Zakażeni uczniowie mogą też stanowić źródło zakażenia dla swych rodzin oraz innych członków społeczeństwa.

Postępowanie w przypadku podejrzenia zachorowania na grypę sezonową lub typu A(H1N1):

• Pozostać w domu w razie choroby. Jeżeli objawy odpowiadają wymienionym wyżej objawom grypy, należy pozostać w domu 7 dni od wystąpienia objawów lub 1 dzień po ustąpieniu objawów, jeżeli objawy trwają 7 dni lub dłużej.
  • W czasie kaszlu lub czyszczenia nosa zakrywać nos i usta chusteczką jednorazową, którą po jednorazowym użyciu należy wyrzucić, a ręce umyć starannie wodą z mydłem (przynajmniej 20 sek.).
  • W rozmowie unikać bliskich kontaktów twarzą w twarz. W tym szczególnym przypadku uzasadnione jest rozmawianie z głową odwróconą od rozmówcy.
  • Unikać dotykania palcami ust, nosa i powiek oczu.
  • Poza szkołą unikać przebywania w pomieszczeniach z kilkoma osobami na raz, a szczególnie masowych zgromadzeń i sportów kontaktowych.
  • Przestrzegać zasad higienicznych wynikających z instrukcji uzyskanych w szkole również w domu i we wszystkich sytuacjach pozaszkolnych.

Informacje dla nauczycieli:

Postępowanie z uczniami narażonymi w szkole na kontakt z potwierdzonym

przypadkiem nowej grypy A(H1N1)

Jak postępować w przypadku, gdy do szkoły przyjdzie uczeń z objawami grypy, jeżeli nowa

grypa szerzy się w miejscowości, gdzie znajduje się szkoła?

• · O sytuacji należy niezwłocznie powiadomić rodziców chorego ucznia,
  • · Należy ucznia umieścić w pomieszczeniu, gdzie nie przebywają inni ludzie. W przypadku objawów o niewielkim nasileniu powiadomić rodziców o konieczności odebrania ucznia ze szkoły, a w przypadku ciężkiego zachorowania odesłać ucznia transportem sanitarnym do szpitala zakaźnego lub innego, wyznaczonego do leczenia grypy, w porozumieniu z rodzicami/opiekunami dziecka.
  • · Jeśli uczeń z objawami grypy ma powód wejścia do pomieszczenia z innymi ludźmi, winien zakryć nos i usta chusteczką jednorazową lub płatkiem ligniny, albo, jeżeli jest

taka możliwość, założyć maseczkę ochronną na nos i usta.

Co należy zrobić dla uczniów, którzy mieli kontakt ze osobą, u której potwierdzono, lub

podejrzewano zakażenie wirusem nowej grypy A(H1N1)?

• · Należy poinformować rodziców o tym kontakcie i możliwości zakażenia.
  • · Zalecić im codzienne pomiary temperatury i obserwację, czy nie występują u ucznia

objawy grypy w ciągu 7 dni od kontaktu

• · Zalecić im nie posyłanie ucznia do szkoły i zgłoszenie się do lekarza w przypadku

wystąpienia objawów grypowych w ciągu 7 dni od kontaktu